World Cup 2018 Thread (including schedules/TV info)

It's only a week away baby!! And I'm mainly doing this for my brother and another friend that asked...but if anyone else wants a fixture/TV info schedule here it is (all times are ET):

GROUP PLAY

Thursday, June 14
11 AM – Russia vs Saudi Arabia (Group 1), Luzhniki Stadium, Moscow, FOX

Friday, June 15
8 AM – Egypt vs Uruguay (Group A), Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg, FS1
11 AM – Morocco vs Iran (Group B], St. Petersburg Stadium, St. Petersburg, FOX
2 PM – Portugal vs Spain (Group B], Fisht Stadium, Sochi, FOX

Saturday, June 16
6 AM – France vs Australia (Group C), Kazan Arena, Kazan, FS1
9 AM – Argentina vs Iceland (Group D, Spartak Stadium, Moscow, FOX
Noon – Peru vs Denmark (Group C), Mordovia Arena, Saransk, FS1
3 PM – Croatia vs Nigeria (Group D), Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, FS1

Sunday, June 17
8 AM – Costa Rica vs Serbia (Group E), Samara Arena, Samara, FOX
11:00 AM – Germany vs Mexico (Group F), Luzhniki Stadium, Moscow, FS1
2 PM – Brazil vs Switzerland (Group E), Rostov Arena, Rostov-on-Don, FS1

Monday, June 18
8 AM – Sweden vs Korea Republic (Group F), Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, FS1
11 AM – Belgium vs Panama (Group G), Fisht Stadium, Sochi, FS1
2 PM – Tunisia vs England (Group G), Volgograd Arena, Volgograd, FS1

Tuesday, June 19
8 AM – Colombia vs Japan (Group H), Mordovia Arena, Saransk, FS1
11 AM – Poland vs Senegal (Group H), Spartak Stadium, Moscow, FOX
2 PM – Russia vs Egypt (Group A), St. Petersburg Stadium, St. Petersburg, FOX

Wednesday, June 20
8 AM – Portugal vs Morocco (Group B], Luzhniki Stadium, Moscow, FS1
11 AM – Uruguay vs Saudi Arabia (Group A), Rostov Arena, Rostov-on-Don, FOX
2 PM – Iran vs Spain (Group B], Kazan Arena, Kazan, FOX

Thursday, June 21
8 AM – Denmark vs Australia (Group C), Samara Arena, Samara, FS1
11 AM – France vs Peru (Group C), Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg, FOX
2 PM – Argentina vs Croatia (Group D), Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, FOX

Friday, June 22
8 AM – Brazil vs Costa Rica (Group E), St. Petersburg Stadium, St. Petersburg, FS1
11 AM – Nigeria vs Iceland (Group D), Volgograd Arena, Volgograd, FOX
2 PM – Serbia vs Switzerland (Group E), Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, FOX

Saturday, June 23
8 AM – Belgium vs Tunisia (Group G), Spartak Stadium, Moscow, FOX
11 AM – Korea Republic vs Mexico (Group F), Rostov Arena, Rostov-on-Don, FOX
2 PM – Germany vs Sweden (Group F), Fisht Stadium, Sochi, FOX

Sunday, June 24
8 AM – England vs Panama (Group G), Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, FS1
11 AM – Japan vs Senegal (Group H), Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg, FOX
2 PM – Poland vs Colombia (Group H), Kazan Arena, Kazan, FOX

Monday, June 25
10 AM – Group A: Uruguay vs Russia, Samara Arena, Samara, FOX; Saudi Arabia vs Egypt, Volgograd Arena, Volgograd FS1
2 PM – Group B: Iran vs Portugal, Mordovia Arena, Saransk, FOX; Spain vs Morocco Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, FS1

Tuesday, June 26
10 AM – Group C: Denmark vs France, Luzhniki Stadium, Moscow, FOX; Australia vs Peru, Fisht Stadium, Sochi, FS1
2 PM – Group D Nigeria vs Argentina, St. Petersburg Stadium, St. Petersburg, FOX; Iceland vs Croatia, Rostov Arena, Rostov-on-Don, FS1

Wednesday, June 27
10 AM – Group F: Mexico vs Sweden, Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg, FOX; Korea Republic vs Germany, Kazan Arena, Kazan, FS1
2 PM – Group E: Serbia vs Brazil, Spartak Stadium, Moscow, FOX; Switzerland vs Costa, Rica Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, FS1

Thursday, June 28
10 AM – Group H: Senegal vs Colombia, Samara Arena, Samara, FOX; Japan vs Poland, Volgograd Arena, Volgograd, FS1
2 PM – Group G: England vs Belgium, Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, FOX; Panama vs Tunisia, Mordovia Arena, Saransk, FS1

ROUND OF 16

Saturday, June 30
10 AM – Group C1 vs Group 2D, Kazan Arena, Kazan, FOX
2 PM – Group A1 vs Group B2, Fisht Stadium, Sochi, FOX

Sunday, July 1
10 AM – Group B1 vs Group A2, Luzhniki Stadium, Moscow, FOX
2 PM – Group D1 vs Group C2, Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, FOX

Monday, July 2
10 AM – Group E1 vs. Group F2, Samara Arena, Samara, FS1
2 PM – Group G1 vs. Group H2, Rostov Arena, Rostov-on-Don, FOX

Tuesday, July 3
10 AM – Group F1 vs Group E2, St. Petersburg Stadium, St. Petersburg, FS1
2 PM – Group H1 vs Group G2, Spartak Stadium, Moscow, FOX

QUARTERFINALS

Friday, July 6
10 AM – A1-B2 Winner vs C1-D2 Winner, Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, FS1
2 PM – E1-F2 Winner vs G1-H2 Winner, Kazan Arena, Kazan, FS1

Saturday, July 7
10 AM – E2-F1 Winner vs G2-H1 Winner, Samara Arena, Samara, FOX
2 PM – A2-B1 Winner vs. C2-D1 Winner, Fisht Stadium, Sochi, FOX

SEMIFINALS

Tuesday, July 10
A1-B2-C1-D2 Winner vs E1-F2-G1-H2 Winner, St. Petersburg Stadium, St. Petersburg, FOX

Wednesday, July 11
A2-B1-C2-D1 Winner vs. E2-F1-G2-H1 Winner, Luzhniki Stadium, Moscow, FOX

THIRD-PLACE MATCH

Saturday, July 14
10 AM – St. Petersburg Stadium, St. Petersburg, FOX

FINAL

Sunday, July 15
11 AM – Luzhniki Stadium, Moscow, FOX

You better check yo self before you wreck yo self...cuz I'm bad for your health, I come real stealth
TroublemakerJenngSPC_TORRES

Comments

  • JenngJenng Member
    Ooo! Thank you @slickmrtvguiderick!

    ☠️Elder of DeadFamily guild ❤️ Get your dead on! ☠️
    SlickRickDavid_H79
  • @Jenng Yeah I knew you of all people were waiting desperately for this info!! :p
    You better check yo self before you wreck yo self...cuz I'm bad for your health, I come real stealth
    Jenng
Sign In or Register to comment.